« Tagasi

Rehekuu Hiiumaa Muuseumis

Head muuseumikülastajad!
Alates 1. oktoobrist läks Hiiumaa Muuseum üle talvehooajale.

Pikk Maja on aasta lõpuni avatud iga päev 10–17.
Kassari ekspositsioonimaja ootab külastajaid veel oktoobri lõpuni K–P 10–17. Alates novembrist on muuseum remondi tõttu suletud.

Mõeldes kohalikule külastajale on talveperioodil piletihinnad soodsamad.
http://muuseum.hiiumaa.ee/WP/kulastajale/piletid/
 
Uus hoidlaruum avatud!

26. septembril avasime pidulikult Kassari maja pööningukorrusel abikogude hoidlaruumi. Juba kevadel, hoone renoveerimise käigus, valmisid põrandad ja riiulid, millele järgnes kogu suve kestnud sorteerimise, registreerimise ja kolimise periood. Esemed, mis paiknesid saare eri paikades võõral pinnal, on nüüd ühes kohas, paremates tingimustes. Uus hoiuruum võimaldab saada hea ülevaate esemetest, hõlbustab näituste ettevalmistamist ja uurijate juurdepääsu. Loomulikult aitab see kaasa ka esemete paremale säilimisele. Viimase kuue kuu jooksul on meie koguhoidjad ära teinud väga suure, mitmekümnete aastate kihistuste sorteerimise ja süstematiseerimise töö. Kuni muuseum saab endale uue, kõigile nõuetele vastava hoidla, on Kassari pööning üks meie mahukamaid hoiuruume.

Merekultuuriaasta rannaretk Hiiumaal
8. oktoobril toimub Hiiumaal merekultuuriaasta rannaretk, mis koosneb mitmest eraldi sündmusest. Päev on kavandatud nii, et soovija saab osa võtta neist kõigist. Retkepäev algab Sõru muuseumis, millele järgneb jalutuskäik Haldi külas. Pärastlõunal tutvume Kärdlas uue sadamahoone ja merepäästjate tööga ning matkame mööda mereäärt Hiiumaa Muuseumi Pikka Majja, kus ootavad päeva lõpetuseks kehakinnitus, kalandusnäitus ja vestlusring.

Ajakava

10.00 Sõru muuseumis – Haldi sadam vanadel fotodel (võimalus tutvuda kohaliku merekultuuri kollektsiooniga).
10.30–12.00 – Haldi sadamas (kogunemine vana kalatsehhi ees). Järgneb väike jalutuskäik kalasadama ümbruses ja Haldi neemele (kui ilm lubab). Sadama ajaloost, selle mõjust kogukonnale ja oma mälestustest jutustab Olev Heilo. Alvar Koolmeister räägib oma vanaisa kunagistest ettevõtmistest.
13.00 kogunemine Kärdla sadamas. Tutvume uue sadamahoone ning merepäästjate tööga.
Jätkub informatiivsete vahepeatustega retk mööda mereäärt Hiiumaa Muuseumi Pika Maja juurde. Omi mõtteid ja teadmisi jagavad Tiit Leito, Toomas Kokovkin, Helgi Põllo. Väike kehakinnitus Pikas Majas.
14.30 vestlusring teemal "Meie pere meremees või kalamees", rändkalapüügi näituse tutvustus (Kauri Kiivramees), kalateemaline kunstitöötuba lastele ja Evi Tihemetsa 1960. aastatel Hiiumaal ning Saaremaal tehtud pastellide näitusmüük (tööd on raamimata).
10.00–17.00 Kassari muuseumimajas on avatud tasuta merenäitus "Meri kui saatus. Hiidlase lugu".

Rannaretkel osalemine ja lõunasöök on tasuta, kuid vajalik on eelregistreerimine e-posti aadressil helgipollo@gmail.com või telefonil 46 32 091.

Täiendav info merekultuuriaasta rannaretkede kohta: www.merekultuur.ee/rannaretk

Ain Kimberi fotonäitus Pikas Majas
Esmaspäeval, 10. oktoobril kell 16.00 toimub Hiiumaa Muuseumi Pikas Majas Ain Kimberi fotonäituse "Mees nagu orkester" pidulik avamine.

Ain Kimber (12.12.1925 – 26.05.1989) oli mees nagu orkester: fotograaf ja kunstnik, organisaator ja pedagoog, teoreetik ning fotoajaloolane.

Fotograafina oli Kimber iseõppija, kes 1978. aastaks jõudis fotomeistri austava nimetuseni. 1951–1952 õppis ta ERKI-s (EKA) graafikat ja tegutses aktiivselt ERKI fotolaboris, mis oli sel ajal loomeinimestele paik, kus sai katsetada, vaielda ja analüüsida.

1960. a oli ta taasavatava Tallinna Fotoklubi asutajaliige ja 1963–1965 selle esimees. Edasi kuni 1968. aastani töötas Kimber õppejõuna Tallinna Kultuuriülikooli fotoosakonnas, mille ellukutsujaks ta ka oli. Samuti oli ta sõjajärgse Eesti fotohariduse rajaja, sest tema eestvedamisel hakati Tallinna 2. tehnikakoolis koolitama fotograafe. 1969–1971 oli ta selles koolis lektor.

Fotograafias köitis Ain Kimberit enim aktifotode tegemine. 1973. aastal avati Pärnu Koduloomuuseumis Ain Kimberi autorinäitus "Akt ja loodus". See näitus sai kuulsaks ja ringles üle Eesti. Kõige ligemale Tallinnale jõudis näitus Kirovi kalurikolhoosi Viimsis, kaugemale seda ei lubatud. Tallinnas ei õnnestunud võimekal fotograafil oma eluajal personaalnäitust korraldada, samuti ei näe me tema töid 1974. aastal välja antud kogumikus "Eesti foto 70". Tema innustava tegevuse jälgi võime aga leida Haapsalust, Narvast, Pärnust, Rakverest, Viljandist ja ka Hiiumaalt.

Loe pikemalt: http://muuseum.hiiumaa.ee/WP/?p=3238&preview=true

 

NÄITUSED HIIUMAA MUUSEUMIS

Näitus "Rännukirg hiidlaste rändpüügiretked" Pikas Majas
Näitus räägib loo rändpüügist Hiiumaa kalanduses, mis on olnud hiidlastele omane juba "aegade algusest". Hiidlased rändasid kalade kannul nii Pärnusse, Saaremaa põhjarannikule kui ka Põhja-Eesti randadesse. Uued ajad tõid uued ja suuremad laevad ning uued püügikohad. Kuidas sajandeid vana traditsioon ajas muutus, seda tule ja vaata juba ise!

Näha saab fotomaterjali rändpüügireisidest, erinevaid filmikaadreid kalastamisest Pärnu lahel 1939. ja 1953. aastal, püügivahendeid Hiiumaa Muuseumi kogudest ja Hiiu Kalurile kuulunud heeringapüügilaeva maketti.

Idee autor: Kauri Kiivramees
Teostus: Kauri Kiivramees, Toomas Kokovkin, Urmas Liit
Täname näituse valmimisele kaasaaitajaid: Sõru Muuseum, Hiiumaa Meremuuseum, SA Pärnu Muuseum, Eesti Kunstimuuseum, Eesti Meremuuseum, Rahvusarhiiv, AS Hiiu Kalur, Hiiumaa Mereagentuur OÜ, Henn Noor, Külli Korol, Marko Pruul, Ilmi Aksli.

Näitus jääb avatuks kuni novembri lõpuni 2016. aastal.

Näitus [køøk] Pikas Majas
Tihti pole perekonna jaoks kesksemat kohta kui köök. Köök on kohaks, kus ollakse nii heas kui halvas, kohaks kus räägitakse nii tõsistel teemadel kui ka aetakse lõbusat loba. Sageli sünnivadki kogu pere mõjutavad ja läbi elu kandvad otsused just köögis, mis on pealtnäha juhuslikud, kuid ometi nii elulised.

Näitus räägib inimese valikutest ja võimalustest oma elukoha ning elu korraldamisel Hiiumaal läbi 20. sajandi. Välja on pandud nelja köögi interjöörid, mis püüavad järgi aimata Teise maailmasõja eelset asundustalu kööki, 1950. aastaist pärit eramu kööki, 1970.–1980. aastate korteri kööki ja 1990. aastatel vastavalt võimalustele uuendatud kööki.

Väljapanek toimib kahel tasandil – ühelt poolt on see küllaltki paljudele nostalgia pakkumine, kes on sarnaste esemetega koos kasvanud ja elanud. Teisalt on see aga näitus mentaliteedi ja võimaluste muutumisest läbi eri kümnendite.

Näituse [køøk] nimekuju on samuti tähenduslik. Nimelt jääb paljudele mujalt Eestist saabunuile hiidlaste kõnepruugis kõrvu häälik, mis pole õ ega ö. Ühelt poolt on köök nii üldine ja kõiki ühendav, kuid selle teistsugune hääldamine annab aga eksimatut tunnistust inimese päritolust.

Näitus "Meri kui saatus. Hiidlase lugu" Kassari ekspositsioonimajas
See jutustusena esitatud näitus põhineb paljude Hiiumaa meremeeste mälestustel, päevikutekstidel, kirjadel ja arhiividokumentidel. Meie poolt välja mõeldud Gustav, kes justkui sündis 1876. aastal, räägib siin oma elust, asetleidnud sündmustest ja kuuldud juhtumitest. Tema on see, kes võtab kokku ja piiritleb ajas tollaste Hiiumaa meremeeste saatuse. Lugu täiendavad ja muudavad ajastutruuks esemed ning fotod. Viimaste kohta saab lisaselgitusi käsitekstidest.

Põhiosa esemetest ja fotodest näitusel on Sihtasutusest Hiiumaa Muuseumid, abistasid ka SA Haapsalu ja Läänemaa Muuseumid, Hiiumaa Meremuuseum, Aleksander Vanjuk ja Erich Tõnismaa.

Tekst ja ideelahendus: Helgi Põllo
Kujundus: Mae Kivilo
Meeskond: Kauri Kiivramees, Urmas Liit, Toomas Kokovkin

Näitus jääb avatuks suvehooaja lõpuni.

Pikas Majas avatud muuseumipood ja väike kohvinurk

Hiiumaa Muuseumi e-pood avatud aadressil
www.muuseum.hiiumaa.ee/e-pood

Hiiumaa Muuseumi filiaalide lahtiolekuajad

Pikk Maja: E–P 10–17
Kassari ekspositsioonimaja:  K–P 10–17
Mihkli talumuuseum ja Rudolf Tobiase majamuuseum avatud kokkuleppel

Piletihinnad leiate meie kodulehelt.

Kohtumiseni muuseumis.

www.muuseum.hiiumaa.ee
https://www.facebook.com/hiiumaamuuseum


SA Hiiumaa Muuseumid
Tel: +372 46 32 091
info@muuseum.hiiumaa.ee